top of page

Rekrutacja Millenialsów w branży IT, czyli o marketingu potrzeb i priorytetów


Rekrutacja pracowników działu IT wymaga szczególnego przygotowania. Należy przede wszystkim zapoznać się ze specyfiką branży, oczekiwaniami kandydatów, jak również z ich przyzwyczajeniami. Aplikujący do pracy w sektorze IT cechują się bowiem dość konkretnym wymaganiami – mają jasno określone zarówno oczekiwania finansowe, jak i cele dotyczące ścieżki rozwoju w pracy. Skuteczność rekrutacji w tym sektorze jest mierzona zaspokojeniem potrzeb i wyobrażeń o pracy kandydatów.

Oprócz oczywistych trudności wynikających ze specyfiki rekrutacji w sektorze IT, dochodzi jeszcze jeden bardzo znaczący czynnik – na rynek pracy właśnie wchodzi tzw. pokolenie Millenialsów, czyli osób urodzonych w okresie boomu technologicznego. Do 2025 r. będą oni stanowili 75% pracowników na świecie.[1] Pojawia się zatem coraz więcej stwierdzeń, że to organizacje muszą dostosować się do Millenialsów, a nie na odwrót. Wraz z wejściem w dorosłość tego pokolenia, powoli zmienia się wszystko, nawet marketing, czy sposoby i zasady rekrutacji. Jakie działania powinni przedsięwziąć pracodawcy, aby odpowiedzieć na kształtującą się sytuację? Żeby udzielić trafnej odpowiedzi na to pytanie, należy najpierw poznać oczekiwania i postawy kandydatów względem miejsc pracy.

Wartości pracy dla pracowników IT z pokolenia Millenialsów zachęcające do zmiany pracy

Według badania przeprowadzonego przez Deloitte, aż 66% Millenialsów ma zamiar zmienić pracę przed 2020 r., a aż jedna czwarta chce zmienić pracę w przeciągu roku.[2] Najbardziej zachęcającym czynnikiem jest wciąż wynagrodzenie, jednak wyraźnie widać, że nie jest to jedyna ważna rzecz przy wyborze pracodawcy. Najczęściej wskazywanymi czynnikami pozafinansowymi są: zrównoważenie życia zawodowego i prywatnego (16,8%), możliwości rozwoju i awansu (13,4%), elastyczne godziny pracy i możliwość pracy zdalnej (11%), czy objęcie programem rozwojowym/mentoringiem (8,3%).

źródło: https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/global/Documents/About-Deloitte/gx-millenial-survey-2016-exec-summary.pdf

Mimo, że dla pokolenia Millenialsów bardzo ważny jest czynnik ekonomiczny, okazuje się, że nie jest to jedyny wyznacznik, determinujący zmianę pracy. Millenialsi szukają pracodawcy, który najbardziej zaspokaja ich potrzeby, związane głównie z rozwojem i równowagą życia zawodowego z osobistym.

W jaki sposób należy konstruować ogłoszenia o pracę dla omawianej grupy?

Oferta skierowana do osób z branży IT powinna być bardzo rzeczowa. Generacja Millenialsów, wychowana na technologiach, jest przyzwyczajona do ciągłego dostępu do informacji i oczekuje jasnego przekazu. W branży IT najbardziej istotnymi informacjami dla kandydata są: wynagrodzenie, dokładny zakres obowiązków, wraz z rodzajem realizowanych projektów i używanych narzędzi i technologii. Kandydaci chcą też wiedzieć z kim będą współpracowali oraz jak mogą się rozwijać. Dzięki jasnej, precyzyjnej formie komunikacji specjalista od IT będzie dokładnie wiedział, na co może liczyć i czy oferowana praca jest w stanie sprostać jego oczekiwaniom.

Działania poprzedzające decyzję

Zanim jednak rekrutacja zostanie uruchomiona, dobrze by potencjalni kandydaci mieli już wyrobione pozytywne odczucia co do firmy. Aż 96,5% kandydatów sprawdza potencjalnego pracodawcę w internecie[3], a dobrze wykreowany wizerunek pracodawcy potrafi przyciągać kandydatów jak magnes. Firma z ugruntowaną pozycją na rynku, ciesząca się zaufaniem klientów z pewnością wzbudzi wrażenie atrakcyjnego miejsca pracy.

Coraz więcej kandydatów zaczyna także śledzić działania rekrutacyjne firm w social media. Pracodawcy wykorzystują Facebook czy nawet Snapchat, aby zaangażować kandydatów w rekrutację i wzmocnić przekaz i jest to bardzo dobry krok – aż 90% z nich posiada konto na Facebooku, a 70% z nich używa Snapchata. 84% z nich nie ufa tradycyjnemu marketingowi, natomiast są ponad dwa razy bardziej podatni na przekaz w social media bądź poprzez blogi.[4]

Pracodawcy, którzy chcą rozwijać swoje firmy i przyciągać najlepszych pracowników, muszą zacząć reagować na zmiany wynikające z nadejścia pokolenia Millenialsów. Pozyskanie i zatrzymanie talentów w firmie staje się coraz trudniejsze, szczególnie gdy mówimy o pokoleniu, którego priorytety i potrzeby są znacząco różne od wartości ich starszych kolegów. Należy pamiętać, że zmiany pokoleniowe są jednak nieuchronne i niekoniecznie wcale złe – to właśnie dzięki nim rozwijają się nowe możliwości dla organizacji, nowe rynki zbytu, czy nowe kanały sprzedaży, dzięki którym firma może zwiększyć zysk.

[1] https://zielonalinia.gov.pl/-/wiekszosc-kandydatow-sprawdza-potencjalnego-pracodawce

[2] http://maddenmediainsights.com/marketing-to-millennials/

[3] https://www.forbes.com/sites/danschawbel/2013/09/04/why-you-cant-ignore-millennials/#4709d4cc207c

[4] https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/global/Documents/About-Deloitte/gx-millenial-survey-2016-exec-summary.pdf

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page