top of page

5 najważniejszych trendów w outsourcingu na 2019

Popyt na talenty w branży IT cały czas rośnie. Coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z outsourcingu zamiast zatrudniać specjalistów w swojej formie, ponieważ dzięki temu mogą liczyć na to, że ich projektami zajmą się najlepsi specjaliści. Jakie będą najważniejsze trendy w outsourcingu IT w tym roku?

Wraz z rozwojem gospodarki, która jest oparta na najnowszych technologiach i gigabitach danych, od lat widać coraz większe zapotrzebowanie na niezależnych wykonawców. Dzięki temu firmy mogą liczyć na pełne zaspokojenie swoich potrzeb związanych z rozwojem technologii i oprogramowania.

W Polsce można zauważyć, że to coraz silniejszym trendem jest zlecanie wykonania konkretnych projektów. Zarówno dla firm outsourcingowych, jak i ich potencjalnych klientów, ważne jest zrozumienie trendów w branży. Oto pięć najważniejszych.

1. Nie koncentrujemy się na redukcji kosztów

Rozwój outsourcingu jest, był i będzie, związany z redukcją kosztów. Jednak widać obecnie trend pokazujący, że nie jest to już decydujący czynnik, kiedy chodzi o wybór partnera z którym zrealizujemy dany projekt. Relacje między zewnętrznym deweloperem oprogramowania a klientem są coraz bardziej ukierunkowane na człowieka, jakość współpracy i realizacji, a także uproszczenie procesów, a nie wyłącznie na cenę.

Widać wyraźnie, że klienci skupiają się coraz bardziej na uzyskaniu wysokiej jakości produktu. Najważniejsze jest to, by firma outsourcingowa IT była partnerem, na którym można polegać, dobrze rozumiała procesy zachodzące u klienta.

2. Wzrost znaczenia Europy Środkowej i Wschodniej w usługach outsourcingu IT

Raport Statista z 2017 roku pokazuje, że Indie i Chiny są wiodącymi krajami outsourcingowymi, zarabiając około 150 miliardów dolarów na eksporcie IT [1]. Jednak te wiodące kraje już stają w obliczu ostrej konkurencji ze strony krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Nowe miejsca docelowe outsourcingu IT cały czas pojawiają się w Polsce i u naszych sąsiadów, chociażby na Ukrainie. Liczba programistów o wysokich kwalifikacjach cały czas rośnie w naszym kraju i świat to widzi. Stwarza to całkiem nowe możliwości rozwoju firm specjalizujących się w takich usługach.

3. Nowe modele umów

Zarówno dostawcy usług IT, jak i klienci, szukają możliwości i rozwiązań, które będą jak najbardziej satysfakcjonujące dla obydwu stron. Chodzi o to, by outsourcing był jak najbardziej wartościowy i dopasowany do potrzeb naszej firmy. Nowe kontrakty coraz częściej są skoncentrowane na wynikach pracy.

Uważa się, że firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania coraz częściej będą podpisywać umowy, w których dzielą się z klientem odpowiedzialnością i ryzykiem . Istotną częścią zawierania umów będą zamówienia. W 2019 nastąpi też wzrost konkurencji między różnymi usługodawcami.

W oparciu o dostarczone już rozwiązania firmy będą z podejmować decyzje o wyporze dostawcy IT, który jest w stanie osiągnąć najlepsze rezultaty i zwiększyć wartość firmy.

4. Outsourcing podstawowych usług biznesowych

Według raportu Global Industry Analytics, globalny rynek Business Process Outsourcing osiągnie około 220 miliardów dolarów do roku 2020 (w 2017 roku wynosił on około 24,6 miliarda USD) [2]. Relacje klient-dostawca są coraz bardziej trwałe i godne zaufania, a co za tym idzie następuje przesunięcie tego, co obecnie jest zlecane na zewnątrz. W 2019 coraz częściej do outsourcingu będą zlecane nie tylko usługi dodatkowe, ale również podstawowe operacje biznesowe. Dostawcy outsourcingu IT będą działać jako prawdziwi partnerzy.

5. Automatyzacja procesów

Jednym z trendów informatycznych, które staną się kluczowe w nadchodzących latach, jest automatyzacja. Większość branż podąża w kierunku napędzania biznesu przez boty i wirtualnych agentów, którzy będą odpowiedzialni za usprawnianie rutynowych zadań. Sztuczna inteligencja i Robotic Process Automation (RPA) to już teraz projekty, które otrzymują ogromne budżety. Raport GSA wykazał, że 83 procent ankietowanych uważa, że ​​RPA będzie jedną z ważnych technologii dekady, podczas gdy 80 procent wierzy w to samo dla sztucznej inteligencji [3].

Już teraz na rynku pracy obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie na ekspertów zajmujących się AI, machine learning i analityków dużych zbiorów danych. Dostawcy IT dążą do automatyzacji swoich usług.

Outsourcing IT cały czas się rozwija i zmienia. Widać wyraźnie, że przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z takich usług i przynosi im to duże korzyści. Biorąc pod uwagę współczesny rynek pracy i szybki rozwój najnowszych technologii nie należy się dziwić, że jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla wszystkich.

 

[1] Źródło: https://www.statista.com/topics/1900/it-outsourcing/

[2] Źródło: http://www.prweb.com/releases/telemarketing_services/procurement_bpo_market/prweb12627933.htm

[3] Źródło: http://www.gsa-uk.com/documents/Outsourcing%20in%202020%20Research%20Report

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page