top of page

Jak zadbać o dobry wizerunek pracodawcy online?

Ponad połowa osób poszukujących pracy online czyta opinie online przed skontaktowaniem się z firmą, aby wyrobić sobie o niej opinię. Jak wzmocnić markę pracodawcy za pomocą witryn firmowych? Dlaczego warto dbać o recenzje online? Z jakich powodów są one obecnie tak popularne? I co zrobić, aby pracować z najlepszymi jeżeli nie mamy budżetu na reklamę i rekrutację? Oto odpowiedzi.

Twój wizerunek online ma znaczenie

Przed zakupem produktu lub skorzystaniem z usługi wiele osób sprawdza doświadczenia poprzednich klientów i decyduje, czy skontaktować się z firmą. Tak naprawdę badanie opinii wykazało, że 85% konsumentów zaufało recenzjom online, a także osobistym rekomendacjom od znajomych. Wśród nich 49% potrzebowało oceny na poziomie co najmniej 4 gwiazdek, aby dokonać zakupu[1].

Niektórzy wciąż się zastanawiają czy opinie online mają takie samo znaczenie w dziedzinie rekrutacji? Najprostsza odpowiedź brzmi: tak. Według badań 54% osób poszukujących pracy online czyta opinie od pracowników, a 46% członków Glassdoor czyta opinie przed skontaktowaniem się z menedżerem ds. zatrudnienia[2]. Zdecydowana większość osób poszukujących pracy czyta co najmniej 6 opinii, zanim formułuje opinię na temat firmy[3].

Widać więc wyraźnie, że nasz wizerunek online jest elementem o który musimy dbać jeżeli zależy nam na skutecznej rekrutacji pracowników.

Employer Branding online w wersji minimum

Media społecznościowe szybko stały się istotnym kanałem marketingowym – i są równie znaczące dla rekrutacji. 79% osób poszukujących pracy prawdopodobnie skorzysta z mediów społecznościowych w celu poszukiwania następnej pracy[4]. Dlatego ważne jest, aby budować swoją markę pracodawcy w mediach społecznościowych, jeśli chcesz, aby idealni kandydaci Cię znaleźli.

Większość rekruterów wykorzystuje platformy takie jak LinkedIn i Facebook do publikowania ofert pracy - ale to nie ma większego wpływu na budowanie marki. Zamiast tego korzystaj z mediów społecznościowych, aby współpracować z kandydatami i dzielić się cennymi dla nich treściami. Zastanów się nad utworzeniem osobnego profilu rekrutacyjnego, aby odróżnić markę pracodawcy od tradycyjnych działań marketingowych.

Dzięki technologii i mediom społecznościowym marketing nie należy już tylko do wielkich korporacji. Wszystko obecnie jest w rękach naszych pracowników i klientów. 84 procent ludzi ufa rekomendacjom innych internautów, również w zakresie rekrutacji[5]. Z tego powodu bardzo ważne jest to, aby jeżeli możemy liczyć na pozytywne rekomendacje zbierać je w jednym miejscu. Nasz fanpage rekrutacyjny świetnie się do tego sprawdzi. Warto się zastanowić jak skorzystać z postów pracowników w sieciach społecznościowych.

Bardzo ważna jest również strona rekrutacyjna i profile na portalach do dodawania ogłoszeń o pracę. Powinny być one przejrzyste i spójne z naszą identyfikacją graficzną. Muszą one zawierać wszystkie informacje, których potrzebują nasi potencjalni pracownicy. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie wyszukiwarki, która po wprowadzeniu kompetencji automatycznie wyświetli odpowiednie stanowiska. Warto również umożliwić przesłanie CV bez aplikacji na konkretne stanowisko.

Employer Branding online dla zaawansowanych

Jeżeli mamy większy budżet do zainwestowania zawsze warto popracować nad naszym candidate expirience. Przede wszystkim zoptymalizujmy nasze procesy rekrutacyjne. Nowe technologie umożliwiają wprowadzenie najnowszych narzędzi do analizowania wszystkich aplikacji. Dzięki temu łatwiej będzie nam pozyskiwać kandydatów. Co więcej osoby aplikujące do nas będą miały pewność, że ich CV zostało uwzględnione. Aż 8 na 10 Kandydatów ma wrażenie, że nikt nie zapoznał się z ich aplikacją[6], a to bardzo źle wpływa na nasz Employer Branding.

Dodatkowo bardzo przydatnym i prostym narzędziem, które może nam pomóc w rekrutacji i budowaniu Employer Brandingu są chatboty oparte na sztucznej inteligencji. Odciążają one naszych rekruterów i sprawiają, że kandydaci mają z nami kontakt przez cały czas. 83% kandydatów oczekuje ciągłego kontaktu z pracodawcą w procesie rekrutacji[7], a dla wielu firm to prawie niemożliwe ze względu na zasoby ludzkie. Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania stworzony przez nas bot będzie odpowiadał na rutynowe pytania niezależnie od godziny.

Alternatywy dla Employer Brandingu

Oczywiście nie ma alternatywy, która pozwoli nam uniknąć działań employer brandingowych jeżeli zależy nam na pozyskiwaniu talentów. Jednak istnieją rozwiązania, które pozwalają przenieść nasz budżet i czas na ważniejsze dla nas elementy. Dzięki nim, jeżeli dbamy o nasz wizerunek na poziomie podstawowym i troszczymy się o pracowników, powinniśmy dać sobie radę.

Na początku przypomnijmy, że szacuje się, iż koszty nieudanej rekrutacji mogą sięgnąć nawet 90 tysięcy złotych[8]. Jeżeli więc nie mamy skutecznych narzędzi to możemy ponosić ogromne koszty i tracić dużo czasu. Jeżeli chcemy tego uniknąć i nie mamy czasu na dbanie o EB to warto zainteresować się outsourcingiem.

Outsourcing przede wszystkim sprawdzi się w sytuacjach projektowych: jeżeli potrzebujemy, aby ktoś zaprojektował dla nas aplikację lub inne rozwiązanie IT to najlepiej skorzystać z firmy, która zatrudnia najlepszych specjalistów z tej branży i wie jak to zrobić. My w tym czasie możemy skoncentrować się na naszym biznesie. Jest to rozwiązanie tak korzystne, że coraz więcej firm się na nie decyduje.

Outsourcing będzie idealnym rozwiązaniem również wtedy, gdy chodzi o rekrutację specjalisty z innej, wymagającej dużej wiedzy branży. Tak właśnie często jest w IT. Specjaliści z tego obszaru są bardzo poszukiwani, a ich rekrutacja jest niezwykle trudna. Firmy specjalizujące się w tej branży na bieżąco rekrutują pracowników, posiadają rozbudowane bazy wykwalifikowanych specjalistów, dzięki czemu mogą szybko rozpocząć współpracę z właściwą osobą. Takie przedsiębiorstwa często pracują z specjalistami przy wielu projektach, są to osoby sprawdzone, doświadczone, które szybko potrafią wdrożyć się w projekt. Dzięki temu ograniczają ryzyko długiego wdrożenia nowej osoby, lub zatrudnienia kogoś niekompetentnego.

Niezależnie od tego jak prowadzimy nasz biznes, dbałość o naszych pracowników to klucz do sukcesu. Dzięki temu łatwiej będzie nam zatrudniać specjalistów i dbać o nasz Employer Branding. Pamiętajmy, że social media, czy strona www, to tylko narzędzie, które ma realizować nasze cele biznesowe. Aby dbać o swój wizerunek musimy wiedzieć co chcemy przekazać. Zawsze starajmy się wybierać rozsądnie i bądźmy otwarci na nowe możliwości pojawiające się na rynku, jednak unikajmy ślepego podążania za trendami.

 

[1] Local Consumer Review Survey, Dostęp przez: https://www.brightlocal.com/learn/local-consumer-review-survey/ (05.04.2019).

[2] Źródło: https://www.glassdoor.com/employers/topics/hiring-recruiting/ (03.03.2019).

[3] Źródło: https://www.glassdoor.com/employers/topics/hiring-recruiting/ (03.03.2019).

[4] 10 Employer Branding Stats You Need to Know, Dostęp przez: https://theundercoverrecruiter.com/employer-branding-infographic/ (05.04.2019).

[5] Trust is the key to the brand management revolution, Dostęp przez: https://www.thedrum.com/opinion/2016/11/23/trust-the-key-the-brand-management-revolution (05.04.2019).

[6] Swipe Right: Candidate Technology Preferences During the Job Serch (Manpowee 2017); „ Candidate Experience 2017” (erecruiter)

[7] Swipe Right: Candidate Technology Preferences During the Job Serch (Manpowee 2017); „ Candidate Experience 2017” (erecruiter)

[8] „Ile naprawdę kosztuje nieudana rekrutacja?”, Źródło: http://www.outsourcingportal.eu/pl/ile-naprawde-kosztuje-nieudana-rekrutacja (04.03.2019).


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page