top of page

Niestandardowe metody rekrutacji


Tendencje i idące za nimi zastosowania

Powszechnym staje się poszukiwanie pracy za pomocą rozwiązań mobilnych. Już 86% poszukujących deklaruje, że szuka pracy właśnie w ten sposób. Coraz częściej Internet staje się ich pierwszym źródłem informacji, także na temat pracy. Jednocześnie badania ukazują, że jedynie 30% pracodawców ma strony internetowe poświęcone karierze przystosowane do wersji mobilnej.[1] Tymczasem, na rynek pracy wchodzi pokolenie Millenialsów i Zetek, często nazywanych pokoleniem ekranów. Dla tych pokoleń rozwiązania mobilne są niczym innym, jak naturalnym, intuicyjnym narzędziem zdobywania informacji. Aby pracodawcy mogli skutecznie dotrzeć do młodego pokolenia kandydatów powinni dostosować strony również do wersji mobilnej, tak aby informacje dla kandydatów były czytelne i proste do zapoznania się w każdej przeglądarce telefonu.

Prezentacja przykładowych, nietypowych metod rekrutacji

Podążając za obecnymi trendami, pracodawcy powinni zaistnieć w świadomości swoich potencjalnych pracowników na długo przed tym, zanim zaczną kampanię rekrutacyjną. Począwszy od kształtowania wizerunku i budowania przyjaznych skojarzeń, poprzez stałe monitorowanie przebiegu działań wizerunkowych, aż po nietypowe metody przeprowadzania rozmów rekrutacyjnych. Przyjrzyjmy się bliżej kilku stosowanym metodom.

Video rekrutacja

Jedną z bardziej wyróżniających się form ogłoszenia jest video rekrutacja. W porównaniu do formy tekstowej, dużo bardziej zapada w pamięć i budzi zaufanie. Filmik realizowany może być z udziałem pracowników, a jego scenariusz powinien zakładać zachęcenie do bliższego zapoznania się z misją firmy i kulturą pracy oraz w prosty sposób zobrazować oferowane stanowisko. Video stanowi obecnie najszybciej rozwijający się kanał komunikacji. Prognozy Cisco wskazują, że do roku 2020 ma ono stanowić 75 % całej komunikacji w segmencie mobile.[2] Dziś zastosowanie metody video rekrutacji z pewnością pozwoli na wyróżnienie się pośród konkurencji. Szacuje się, że ogłoszenia o pracę zawierające film video są oglądane 3 razy częściej, niż ogłoszenia prezentowane w innej formie.

Ogłoszenia o pracę z wideo są oglądane 3 razy częściej niż tradycyjne.

Social media

Social media są wykorzystywane w rekrutacji od lat. Najczęściej rekruterzy umieszczają informacje o poszukiwanych pracownikach w popularnych serwisach, takich jak Goldenline czy LinkedIn.

Przeważnie pracodawcy tworzą profesjonalne profile firmowe, których tematyka poświęcona jest karierze w danej organizacji. To bardzo dobre metody działania związane z budowaniem wizerunku pracodawcy, lecz aby podnieść ich efektywność, należy uzupełnić je innymi działaniami, na przykład kampaniami bannerowymi w mediach społecznościowych, których dużą zaletą jest możliwość bardzo wąskiego targetowania. Kampanie te, w zależności od potrzeb, można targetować po wielu kryteriach: stanowisko, zainteresowania, wiek. Dzięki połączeniu kampanii bannerowych oraz komunikacji z kandydatami poprzez profile firmowe, pracodawca ma możliwość dodatkowego wzmocnienia zasięgu kampanii rekrutacyjnej.

Analityka drogą do projektowania rozwiązań - nadchodzi era spersonalizowanych rozwiązań

W ciągu minuty ludzie na całym świecie wpisują ponad 3 miliony zapytań w wyszukiwarkę Google. Pokazuje to ogrom bazy informacji Google, zasięgu oraz popularności wyszukiwarki, przydatnych także w procesie rekrutacji - Google to również ogromna baza danych na temat kandydatów.

Obecnie technologia umożliwia analizowanie danych praktycznie pod każdym kątem. Istnieje możliwość sprawdzenia aktywności potencjalnych kandydatów, weryfikacji czego szukają, w jakich regionach mieszkają, aby na podstawie tych informacji tworzyć profile osobowe kandydatów do pracy. Dzięki uzyskaniu tych wszystkich danych możliwe jest spersonalizowanie oferty rekrutacyjnej do konkretnego obszaru kandydatów.

Rozwój narzędzi i metod stawia przed pracodawcami nowe wyzwania, dlatego budując strategię rekrutacji warto przeanalizować poszczególne czynniki i zadać sobie pytania: Które metody rekrutacji są skuteczne w danej grupie kandydatów? Które udostępniają dane analityczne do podejmowania dalszych decyzji? A które są po prostu tańsze?

[1] http://hrstandard.pl/2016/11/02/trendy-rynku-hr/

[2] http://www.cisco.com/c/en/us/solutions/collateral/service-provider/visual-networking-index-vni/mobile-white-paper-c11-520862.html

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page