top of page

Jak zbudować relację z kandydatem?

Jak zbudować relację z kandydatem?

W dzisiejszych czasach Internet jest głównym źródłem informacji; korzystają z niego wszyscy, w tym także kandydaci aplikujący do Twojej firmy. To właśnie tam poszukują opinii o przyszłym pracodawcy, a jak przyznaje już 84% z nich, reputacja firmy na rynku pracy jest bardzo istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji czy złożyć CV.[1] Jednak jakość informacji w sieci często jest wątpliwa, a konkurencja nie śpi. Co należy zatem zrobić aby przyciągnąć i zatrzymać przy sobie kandydata? Trzeba wyjść naprzeciw i przede wszystkim zacząć działać proaktywnie, budując solidną stronę Kariera.

Jakie korzyści przynosi strona Kariera

Dobrze skonstruowana strona Kariera może przynieść bardzo wymierne efekty, należy jednak pamiętać o paru elementach przy jej konstruowaniu.

Aż 64% kandydatów wskazuje, że jest to dla nich pierwszy kanał informacji.[2]

Nie jest to nic zadziwiającego, w końcu kto nie woli udać się prosto do źródła? Czego zatem potrzeba, aby strona Kariera spełniała swoją funkcję i była efektywna?

Po pierwsze należy ustalić cel strony. Czy będzie to tylko portal z ofertami, czy też treści na niej zawarte mają budować markę pracodawcy, angażować kandydata i wzmacniać przywiązanie do firmy? Strona musi być zbudowana z odpowiednich komponentów, w zależności od celu, który ma osiągnąć.

Także jej efektywność może być mierzona w różny sposób, w kontekście różnych założeń; na przykład poprzez liczbę odwiedzin, średnią długość wizyty, czy też liczbę nadesłanych zgłoszeń. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia organizacji – jeśli strona nie przynosi oczekiwanych efektów należy zastanowić się jak ją odświeżyć, aby spełniała swoje cele.

Pozostaje zatem pytanie, z czego powinna być skonstruowana dobra strona?

Przede wszystkim powinna pokazywać firmę „od kuchni” – zespół, wartości, kulturę organizacyjną. Kandydaci, zwłaszcza z młodszych pokoleń chcą, by wartości w pracy szły w zgodzie z ich wewnętrznymi wartościami. Strona firmy jest najlepszym miejscem, żeby to zaprezentować. Zmienia się także sposób komunikacji i obecnie do kandydatów należy zwracać się językiem korzyści, przekonując ich, że to właśnie praca w Twojej organizacji przyniesie im korzyści, których pragną.

Brzmi jak marketing? Owszem, jak wskazuje 86% specjalistów z branży HR, obecnie rekrutacja i wszystkie działania rekrutacyjne oparte są na działaniach marketingowych, a zespół zajmujący się pozyskiwaniem pracowników powinien rozumieć podstawowe zasady social sellingu i socjotechniki.[3]

Twoja strona ma zawierać oferty pracy? Świetnie, ale pamiętaj, że formularze aplikacyjne nie mogą być skomplikowane – to pierwszy czynnik, który sprawia, że kandydat rezygnuje z aplikacji. Warto także, zamiast zamieszczania zdjęć ze stocka, pokazać jak rzeczywiście będzie wyglądało miejsce pacy kandydata. Dzięki temu prostemu zabiegowi zacznie przywiązywać się do miejsca, a jeśli zostanie zatrudniony, będzie odczuwał mniejszy stres, co z kolei pozytywnie wpłynie na proces jego wdrożenia.

Na rynku pracownika szczególnie ważne jest projektowanie właściwego Candidate Experience, czyli poziomu satysfakcji z procesu rekrutacji. A co najbardziej frustruje potencjalnych pracowników? Najczęściej jest to cisza po wysłaniu CV. Zadbaj więc o to, żeby osoba odwiedzająca twoją stronęwiedziała jak dokładnie wygląda proces rekrutacyjny w Twojej firmie. Pokaż główne kroki - im mniej tekstu i im więcej wizualizacji, tym lepiej. Bądź w kontakcie. Zadbaj, aby po wysłaniu CV kandydat otrzymał wiadomość zwrotną z podziękowaniem za złożenie swojej aplikacji. Pokaż, że zadbasz także o jego rozwój po zatrudnieniu, pokazując możliwe ścieżki kariery, szkolenia i kursy. Obecny model rekrutacji różni się znacząco od tradycyjnego – dziś to kandydat jest „klientem”, który oczekuje jak najlepszej obsługi. Chce także wiedzieć, z kim będzie rozmawiał, poznać rekrutera, co przekłada się potem m. in. na sposób, w jaki z nim rozmawia – a Internet jest doskonałym źródłem na znalezienie pożądanych przez kandydata informacji. Warto zatem „zapoznać” kandydata z rekruterem już na stronie Kariera, dzięki czemu proces rekrutacji będzie dla niego przyjemniejszy i wzmocni jego poziom satysfakcji. Jak pokazują badania, firmy które inwestują we wzmocnienie Candidate Experience poprawiają jakość swoich rekrutacji nawet o 70%[1], dzięki czemu zyskują dobrego pracownika i chronią się przed kosztami nieudanych rekrutacji.

Pamiętaj jak istotne jest przystosowanie Twojej strony do urządzeń mobilnych. Dziś coraz częściej porzucamy urządzenia stacjonarne na rzecz smartfonów i tabletów. Obecnie aż 70% kandydatów szuka ofert pracy używając swojego smartfona.[2] Dlatego właśnie tak ważne staje się nie tylko projektowanie responsywnych stron, które można przeglądać na urządzeniach mobilnych, ale także konstruowanie czytelnych, nieskomplikowanych formularzy, możliwych do wypełnienia z poziomu tabletu czy smartfona – tak, aby kandydat przeszedł cały proces aplikacji, nie przerywając go w trakcie.

Twoja organizacja ma centralną stronę HR, w dodatku w innym języku i nie masz możliwości ingerować w jej zawartość na poziomie lokalnym?

Nie przejmuj się! Zawsze można stworzyć oddzielną stronę na innej domenie i przekierować na nią kandydata. Płynie z tego ogrom korzyści: możesz zaprezentować dowolne treści i zespół, w interaktywnym formacie, na przykład video prezentacji, wprowadzić gry i elementy gamifikacji, wprowadzić kandydata w świat Twojej firmy. Jeśli w Twojej organizacji brakuje zasobów dla stworzenia i obsługi strony, możesz zawsze skorzystać z usług profesjonalnej agencji, która nie tylko ją zaprojektuje, ale także wypozycjonuje i zweryfikuje jej skuteczność.

Działania rekrutacyjne jeszcze nigdy nie były tak skomplikowane. W obecnym modelu to pracownik jest „klientem” wybierającym sobie „towar”, czyli pracodawcę – a klienci już dawno przyzwyczaili się, że towar musi mieć też dobry serwis około sprzedażowy. Warto zatem zainwestować w wizytówkę, jaką jest strona Kariera i pokazać się od jak najlepszej strony. Zwłaszcza, że aż 80% poszukiwania ofert pracy sprowadza się właśnie do tego miejsca.

[1] https://www.icims.com/hiring-insights/hei_asset/us-hiring-trends

[2] http://www.thetalentboard.org/press-releases/talent-board-reveals-2015-north-american-candidate-experience-research/

[3] https://www.tomlaine.com/top-31-important-employer-branding-statistics/

[4] http://www.brandonhall.com/blogs/eliminate-the-cost-of-a-bad-hire-it-might-be-easier-than-you-think/

[5] http://www.bmmagazine.co.uk/news/employers-reworking-recruitment-processes-talent/

[6] https://www.ere.net/reinventing-your-career-site-how-one-company-did-it-and-won-big/

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page