Dlaczego warto rozwijać employer branding i marketing rekrutacyjny?
Dlaczego warto rozwijać employer branding i marketing rekrutacyjny?
Employer branding jest potężnym, a jednak wciąż niedocenianym narzędziem przez firmy w Polsce– dobrze ugruntowana marka pracodawcy, poparta zaangażowaniem specjalistów w proces rekrutacyjny potrafi zmniejszyć koszt rekrutacji nawet o 66%,[1] ograniczając lub eliminując przy tym ryzyko jej niepowodzenia.
Może to wynikać z braku pomysłu na kreatywne kampanie rekrutacyjne, braku współpracy na linii HR-marketing bądź przekonania, że pracownicy nie zwracają uwagi na opinię o pracodawcy.
Tymczasem aż 69% kandydatów nie zdecyduje się na pracę w miejscu o złej opinii, nawet, jeśli alternatywą pozostaje dalszy brak zatrudnienia.[2]
W ciągu 6 lat pracy w branży IT miałem okazję obserwować wiele procesów rekrutacyjnych. Niestety, w większości z nich dało się zauważyć błędy i niedociągnięcia, które potrafią skutecznie zniechęcić kandydatów - stąd potrzeba stosowania employer brandingu.
Narzędzia EB umożliwiają lepszą komunikację z kandydatami i pracownikami, pomagają dobrać odpowiedni język komunikacji do pracownika i sprecyzować komunikację stanowiska.
Aż 58,9% rekruterów biorących udział w badaniu ,,Co czeka branżę HR w 2017 roku'' serwisu GoldenLine, wskazuje, że to właśnie wprowadzanie właściwej komunikacji z kandydatem będzie jednym z priorytetów działów HR, a 50,2% wskazało także konieczność niestandardowych metod rekrutacji. Statystyki te świadczą o konieczności stosowania strategii EB.
Tematyka tego bloga będzie skupiać się się na sposobach komunikacji z kandydatami oraz employer brandingu jako narzędziu tworzenia wizerunku pracodawcy. Omówione zostaną przykłady kreatywnych kampanii EB z Polski i świata, ale przede wszystkim mam nadzieję, że blog stanie się kompendium wiedzy dla działów HR, poszukujących ciekawych sposobów na dotarcie do talentów.
Zaprezentuję trendy, które ułatwią pracę działom rekrutacji, a także – przy minimalnych nakładach – zredukują koszty działań rekrutacyjnych. Pragnę także podzielić się doświadczeniem NMS Agency w prowadzeniu nieszablonowych projektów rekrutacyjnych, skierowanych zwłaszcza do specjalistów IT.
___
Aleksander Banach
Posiada 9-cio letnie doświadczenie w zarządzaniu zespołami i rekrutowaniu kandydatów na kluczowe stanowiska. 6 lat współpracy z sektorem IT sprawił, że dziś świetnie rozumie jak znaleźć, zaangażować i zatrzymać dobrego pracownika.
W swojej pracy zawodowej wielokrotnie tworzył i realizował strategie biznesowe i marketingowe. Dziś łączy tę wiedzę w NMS Agency, której jest twórcą, opracowując strategie employer brandingowe dla najważniejszych graczy na rynku.
7 lat doświadczenia w branży mediowej i reklamowej wykorzystuje do tworzenia kreatywnych sposobów i alternatywnych kanałów pozyskania pracowników. Wielokrotnie występował jako prelegent na konferencjach poświęconych reklamie internetowej. Swoją wiedzę pogłębia na szkoleniach z zakresu planowania mediów internetowych oraz warsztatach Employer Brannding,
[1] http://www.outsourcingportal.eu/pl/ile-naprawde-kosztuje-nieudana-rekrutacja
[2] http://pdfserver.amlaw.com/cc/COMMITForumPowerpointdocumentSeptember232013Final.pdf